Strategije za borbu protiv benigne hiperplazije prostate i očuvanje muškog reproduktivnog zdravlja

Magistra nutricionizma Sandra Krstev Barać, s preko 14 godina iskustva u nutricionističkom savjetovanju i edukaciji javnosti i stručnjaka u odnosu prehrane i zdravlja, piše o gorućoj ženskoj temi – najčešće hromonalne neravnoteže kod žena i kako si pomoći. Sandra je jedna od začetnika “Funkcionalne medicine” u Hrvatskoj.

Nije tajna da se u pristupu vlastitom zdravlju muškarci, u pravilu, značajno razlikuju od žena – dok dobar dio žena vodi brigu o svojem zdravlju i pokušava prevenirati nastanak većih tegoba većina muškaraca će se pozabaviti svojim zdravljem tek nakon što nešto naruši njihovu performansu, bilo u sobi za sastanke, bilo u krevetu. 

Godine su neosporiv neprijatelj muškog zdravlja.  I iako starenje nije moguće zaustaviti, ulože li trud, muškarci mogu starjeti kvalitetno i „sa stilom“ te prevenirati i ublažiti najčešće tegobe koje ih zahvaćaju, a tu se svakako ističe benigna hiperplazija prostate, ali i erektilna disfunkcija. Osim godina, nepravilna prehrana, manjak kretanja i suvišni kilogrami su u uskoj vezi s ovim čestim boljkama muškaraca. Ovo su, u stvari, dobre vijesti jer to znači da pazeći na sebe muškarac ima mogućnost preuzeti moć nad svojim zdravljem.



Benigna hiperplazija prostate je česta, ali ne i nerješiva tegoba

Vjerojatno niti jedan dio muške anatomije ne veže uz sebe toliko bojazni i pitanja  kao što to čini prostata.  Ova se pomoćna spolna žlijezda čija je uloga produkcija većine tekućine u sjemenu često smatra „čarobnim“ organom u kojem se krije ključ muške spolne (ne)moći.  No,  prava je istina da je prostata bitna za plodnost muškarca, a ne njegov libido.

Svoju punu veličinu prostata doseže u dobi od 20 godina, zatim stagnira da bi nakon 50-te godine procesi starenja koji nose sa sobom za muškarca nepovoljne hormonske promjene (smanjenje razine testosterona uz istovremeno povećanje razine estrogena) u kombinaciji s pogrešnom prehranom i prekomjernim kalorijskim unosom doveli do njenog rasta. Uvećanje, odnosno benigna hiperplazija prostate  (BPH) se javlja u preko polovice muškaraca starijih od 50 godina i iako je dobroćudnog karaktera nosi sa sobom brojne neugodne simptome:

  • učestalo i hitno mokrenje
  • isprekidani mlaz mokraće
  • pretjerano noćno mokrenje
  • bolovi i nelagoda pri mokrenju
  • osjećaj nedovoljne ispražnjenost mokraćnog mjehura.

Unatoč brojnim inovacijama u liječenju, BPH i dalje ostaje noćna mora za muškarce i to ne samo zbog neugodnih mokraćnih tegoba već i činjenici da povećana prostata može dovesti do seksualnih poteškoća, uključujući erektilnu disfunkciju, smanjen libido kao i smanjeno seksualno zadovoljstvo. Imajući to na umu, mantra bolje spriječiti nego liječiti ovdje posebno dobiva na važnosti, no i u slučaju da je benigna hiperplazija prostate nastupila prehrana i zdravi životni stil tu mogu biti važan saveznik u ublažavanju simptoma, ali i smanjenju progresije ovog stanja.

Bioandina crna aktivirana maca doprinosi normalnoj spolnoj funkciji i libidu muškaraca

Može li se olakšati benigna hiperplazija prostate na prirodan način?

Ključna stavka u prirodnom pristupu benignoj hiperplaziji prostate je davanje podrške zdravoj produkciji i metabolizmu testosterona, ali i smanjenju prisutne upale te potpora zdravlju mokraćnog sustava. U skladu s time, ako je BPH vaša realnost obratite pažnju na sljedeće:

  • Ukoliko imate suvišne kilograme i to osobito u području trbuha (čemu su muškarci izuzetno skloni) vrijeme je da poradite na postizanju zdrave tjelesne mase jer ćete tako smanjiti i pretvorbu testosterona u estrogen u masnim stanicama
  • Inzulin je poznat po tome što regulira glukozu u krvi, no ovaj „master“ hormon ima važnu ulogu u cijeloj hormonskoj hijerarhiji stoga ga držite stabilnim pomoću prehrane s niskim glikemijskim indeksom. Drugim riječima, hrana bogata konzumnim šećerom, pekarski proizvodi, bijela riža, tjestenina i slično bi se vrlo rijetko trebali naći na vašem tanjuru
  • Kada je u pitanju zdravlja prostate savjet je izbjegavati visok unos proteina osobito onog iz crvenog mesa i punomasnih mliječnih proizvoda, a prednost dati ribi (osobito plavoj i ribi iz hladnih voda) i biljnim izvorima proteina
  • Redovito konzumirajte lanene sjemenke – osim što sadrže protuupalne omega-3, lanene sjemenke sadrže i lignane koji pomažu izlučivanje estrogena i time mogu smanjiti progresiju BPH-a
  • Povećan unos povrća je zahvaljujući vlaknima svakako poželjan, no pritom su neke namirnice superzvijezde kada je u pitanju zdravlje prostate: tu prvenstvo ima rajčica i proizvodi od rajčice jer sadrže likopen, snažan antioksidans s protuupalnim djelovanjem te kupusnjače (brokula, kupus, kelj…) koji potiču metabolizam estrogena
  • Cink je izuzetno važan mineral za muško zdravlje jer doprinosi održavanju normalne razine testosterona u krvi. Zanimljivo je da su studije pokazale kako unos cinka može smanjiti urinarne simptome vezane uz BPH što znači da bi se plodovi mora, orašasti plodovi i primjerice sjemenke bundeve kao odlični izvori cinka trebali redovito trebali naći na vašem jelovniku
  • Zbog nepovoljnog učinka na jetru i metabolizam hormona unos alkohola (i to osobito pive!) je poželjno maksimalno ograničiti
  • Redovita tjelovježba (4- 6 puta tjedno) umjerenog intenziteta može pomoći vašem zdravlju na mnoštvo načina, a samo jedan od njih je što se pokazalo da pomaže ublažiti simptome BPH-a

Ukratko, vid prehrane koji bi bio najbolji kod benigne hiperplazije prostate  je zasigurno hvaljena mediteranska prehrana bazirana na ribi i plodovima mora, maslinovom ulju, mahunarkama, sezonskom povrću i voću. Ovakav tip prehrane  osigurava brojne važne nutrijente „ prijatelje“ prostate poput cinka, selena, omega -3 masnih kiselina i apsolutnog šampiona u čuvanju ove spolne žlijezde – likopena


Dodaci prehrani i benigna hiperplazija prostate

Brojni su nutrijenti i ljekovite biljke proučavane u svrhu ublažavanja simptoma BPH-a i osim cinka, na listi tvari koje, prema istraživanjima, mogu biti od koristi našli su se vitamin D, pojedine aminokiseline (glicin, alanin i glutaminska kiselina), likopen, beta-sitosterol te biljke saw palmetto, kopriva i  maca.

Upravo Maca (Lepidium meyenii), biljka iz skupine kupusnjača, plijeni sve veću pažnju kada je u pitanju muško zdravlje. Poznata kao „ginseng s Anda“, macu krasi sposobnost da opstaje u iznimno teškim klimatskim uvjetima pa i ne čudi da uz izniman nutritivni sastav posjeduje i sposobnost da djeluje kao tzv. adaptogena biljka (što potvrđuje i rad H.O. Meissnera objavljen 2006. godine u časopisu International Journal of Biomedical Science). Tradicionalno se maca koristila kao tonik za snagu i izdržljivost, a moderna znanost sve više otkriva blagodati ove biljke po zdravlje muškaraca.

Kada govorimo o zdravlju prostate, studija objavljena  2012. godine  u časopisu Andrologia je proučavala utjecaj ekstrakta crvene mace na štakore kod kojih je induciran BPH. 14 dana primjene ekstrakta crvene mace dovela je do značajnog smanjenja veličine prostate zbog čega su autori studije zaključili kako, iako mehanizam djelovanja još nije posve jasan,  maca može imati pozitivan učinak na zdravlje prostate.

Sličnih istraživanja na muškarcima nažalost nedostaje, no zato postoji niz istraživanja koja daju naslutiti kako ova svestrana biljka (osobito crna maca) može imati povoljan učinak na muško reproduktivno zdravlje. Među njima, valja izdvojiti studiju objavljenu 2015. godine u časopisu  EvidenceBased Complementary and Alternative Medicine koja je proučavala utjecaj mace na kvalitetu sperme. 20 ispitanika dobi 20-40 godina je kroz period 12 tjedana dobivalo ili 1,75 g mace dnevno ili placebo. Rezultati su pokazali kako je, u usporedbi s placebom, unos mace poboljšao pokretljivost i koncentraciju spermija što je autore navelo na zaključak da maca može imati povoljan učinak na zdravlje i plodnost muškaraca.

Ukoliko ste u potrazi za kvalitetnom macom dokazano povoljnog učinka savjet je isprobati Bioandina Crnu macu kompleks koja sadrži impresivnih 3000 mg praha mace po kapsuli i doprinosi normalnoj spolnoj funkciji i libidu muškaraca. Dodatna prednost ovog pripravka je što osigurava aktiviranu macu koja ima bolju probavljivost i bioraspoloživost od klasične sirove mace i samim time može poslužiti kao moćno oružje za muško zdravlje.

Bioandina crna aktivirana maca doprinosi normalnoj spolnoj funkciji i libidu muškaraca

Mudro protiv stresa

Kada je u pitanju zdravlje prostate smatra se kako stres može potaknuti kontrakciju glatkih mišića prostate pogoršavajući simptome benigne hiperplazije prostate. Dodatno, danas znamo da kronični stres negativno utječe na tzv. HPA os (osovina hipotalamus – hipofiza – nadbubrežne žlijezde) što se pak može negativno odraziti na sve spolne hormone, uključujući testosteron.

Jasno je, stres ne možete izbjeći, ali to ne znači da ne možete ublažiti njegove posljedice i tako pružiti podršku svom zdravlju. Prakticiranje raznih tehnika nošenja sa stresom (boravak u prirodi, tjelovježba, meditacija…) je zasigurno mudro potrošeno vrijeme, a pomoć možete potražiti i u vidu raznih dodataka prehrani

Tako je  primjerice uz primjenu adaptogenih biljaka koje imaju svojstvo poboljšati sposobnost našeg tijela da se prilagodi stresu, izuzetno važno da unosite dovoljno magnezija, poznatog „antistresnog“ minerala, ali i vitamine B skupine, posebice vitamin B6 i B12. Ovi vitamini inače doprinose smanjenju umora i iscrpljenosti, ali i normalnoj psihološkoj funkciji te normalnom funkcioniranju živčanog sustava. Osim toga, vitamin B6 je presudan za održavanje hormonske ravnoteže budući da doprinosi regulaciji hormonske aktivnosti. Stoga je dodatan unos ovih nutrijenata putem pripravaka  svakako dobar ulog u vaše zdravlje.

Sandra Krstev Barać, mag.nutr.



Literatura:

  • Das K, Buchholz N. Benign prostate hyperplasia and nutrition. Clin Nutr ESPEN. 2019 Oct;33:5-11. doi: 10.1016/j.clnesp.2019.07.015.
  • Espinosa G. Nutrition and benign prostatic hyperplasia. Curr Opin Urol. 2013 Jan;23(1):38-41.
  • Espinosa G, Esposito R, Kazzazi A, Djavan B. Vitamin D and benign prostatic hyperplasia — a review. Can J Urol. 2013 Aug;20(4):6820-5.
  • Gonzales C, Leiva-Revilla J, Rubio J, Gasco M, Gonzales GF. Effect of red maca (Lepidium meyenii) on prostate zinc levels in rats with testosterone-induced prostatic hyperplasia. Andrologia. 2012 May;44 Suppl 1:362-9.
  • Gonzales GF, Cordova A, Gonzales C, Chung A, Vega K, Villena A. Lepidium meyenii (Maca) improved semen parameters in adult men. Asian J Androl. 2001 Dec;3(4):301-3.
  • Melnikovova I, Fait T, Kolarova M, Fernandez EC, Milella L. Effect of Lepidium meyenii Walp. on Semen Parameters and Serum Hormone Levels in Healthy Adult Men: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Pilot Study. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:324369.
  • Alcalde AM, Rabasa J. Does Lepidium meyenii (Maca) improve seminal quality? Andrologia. 2020 Nov;52(10):e13755.
  • Meissner HO, Mscisz A, Reich-Bilinska H, Mrozikiewicz P, Bobkiewicz-Kozlowska T, Kedzia B, Lowicka A, Barchia I. Hormone-Balancing Effect of Pre-Gelatinized Organic Maca (Lepidium peruvianum Chacon): (III) Clinical responses of early-postmenopausal women to Maca in double blind, randomized, Placebo-controlled, crossover configuration, outpatient study. Int J Biomed Sci. 2006 Dec;2(4):375-94.
Pretraga
Newsletter
    Cart